Logo

Výběr správného kola

 

 

Městské nebo sportovní kolo?

Mezi kolem sportovním a kolem, které je vhodné pro cyklodopravu, je řada rozdílů, která vychází z logiky použití kola. Zatímco kolo sportovní je nástrojem pro podávání maximálního výkonu, kolo městské je uzpůsobeno pro pohodlí, čistotu a bezpečí a styl
Obrázek  vysvětluje rozdíly mezi typy běžně používaných jízdních kol.

Pokud je kolo používáno jako sportovní náčiní, musí cyklista při podávání maximálního výkonu slevit z pohodlí a rovněž musí očekávat zvýšenou námahu rukou, zápěstí a zad. Sedlo je úzké – sportovní cyklista prakticky stále stojí v pedálech a značnou část váhy těla drží ruce. U klasického městského kola je cyklista vzpřímeně posazený, má dobrý přehled o situaci kolem sebe a je více vidět. Přenos síly z nohou však není zcela optimální pro podávání maximálního výkonu a proto je jízda spíše klidnější.
Dalším rozdílem je vybavenost jízdních kol. Sportovní kola obvykle nemají blatníky, kryt řetězu, dynamo v náboji, osvětlení, stojánek či nábojovou převodovku, která umožňuje řazení při zastavení (např. na křižovatce, semaforu apod.). Při jízdě na městském kole vás neušpiní odstřikující voda od kol, řetěz a pod. Sportovní cyklistika naopak využívá speciální oděv i obuv, počítá se znečištěním a vše se podřizuje hmotnosti kola.
 

Velikost jízdních kol

U běžných jízdních kol se rozlišuje výška rámu a velikost kol. Zatímco kola (pneumatiky) se u kol pro dospělé vyrábějí v současnosti ve dvou základních velikostech 28" a 26", výška rámu se pohybuje od 135 do 170 cm. Výška rámu se měří od středu klik po okraj sedlové rámové trubky (nikoli sedlovky nebo sedla, u které je díky možnosti nastavení výška proměnná). Kromě celkové výšky postavy závisí vhodnost rámu také na délce nohou. Pokud má cyklista atletickou postavu a dlouhé nohy, je pro něj vhodný spíše vyšší rám. Obecně však lze tvrdit, že z hlediska jízdního komfortu způsobuje větší potíže menší rám na vyšší postavu než obráceně.

Pro přehlednost uvádíme tabulku velikostí postavy a vhodných velikostí rámu u různých typů kol:

Dotaz na hmotnost městských kol je velice častý a odpověď na něj si žádá trochu detailnější vysvětlení.
 

Hmotnost městských kol

Hmotnost u kol  - trekových, horských a silničních se měří bez veškerých doplňků (blatníků, osvětlení, nosiče, krytu řetězu, stojánku a pedálů). Hmotnost pak bývá podle typu rámu a osazení obvykle mezi 9 - 12 kg.
Pokud bychom městská kola s CrMo rámem s klasickým pájeným spojem takto odstrojili, hmotnost by byla 11 - 13 kg (v závislosti na rozsahu převodů nábojové převodovky). Vyšší hmotnost je dána nábojovým dynamem a nábojovou převodovkou. Tyto specifické středy u sportovních kol také nenaleznete. Nábojové dynamo umožňuje plnohodnotné osvětlení, či případně zdroj pro dobíjení telefonu bez výrazné zátěže při jízdě a bez nutnosti výměny baterií. Převodovka v náboji zase umožňuje řazení i když kolo stojí (například před rozjezdem kola na křižovatce), je bezúdržbová a velice snadno ovladatelná. Mimo jiné u ní není třeba napínák řetězu a proto lze schovat celý převodník do krytu. Takto krytý řetěz netrpí a zároveň nešpiní lýtka.
Je pochopitelné, že pokud do celkové hmotnosti započteme i kompletní výbavu kola - blatníky, osvětlení, nosič, krytu řetězu, stojánek a pohodlné pedály, je hmotnost u těchto kol 16 - 18 kg.
Naší odpovědí na poptávku po lehkém městském kole je MyCity Traffic (cca. 15 kg). Toto kolo však nemá nábojové dynamo. Proto váhu u městských kol a zejména u těch v retro stylu neuvádíme, protože by to byla informace velmi zavádějící.
Obvykle se tato kola používají na jízdy do 20 - 40 km denně. Jde o komfort, bezúdržbovost, čistotu oděvu, dobrý rozhled z kola, možnost přepravy zavazadel, bezpečí ale i robustnost (kolo musí vydržet mnohdy náročný městský terén). Hmotnost v tomto režimu používání nehraje roli. Důkazem budiž masové používaní zcela stejných typů kol v celé řadě evropských měst.

 

A co skládačka?

Skládací kolo je skvělá volba pro každého, kdo kombinuje jízdu na kole s hromadnou dopravou, vlakem, autobusem automobilem nebo letadlem. Má však oproti "dospělým" kolům specifické vlastnosti, o kterých je dobré vědět. Skládací kola mají kola (pneumatiky) o rozměrech 16", 20", 24". Kola jsou menší a proto má skládací kolo menší setrvačnost a hůře zvládá  zejména příčné nerovnosti.
Také u skládacích kol nelze většinou volit velikost rámu. Velikost rámu je minimalizovaná,  malá výška rámu se kompenzuje extrémně dlouhou sedlovkou. Z toho plyne, že je rám, zejména na kraji sedlové trubky a u hlavového složení extrémně namáhaný. Rám skládacího kola je složen z jednoho nebo více kloubových segmentů, které jsou také namáhány jak samotným skládáním kola tak při jízdě. Proto u skládacích kol hodně záleží na kvalitě zpracování a zejména na velikosti a hmotnosti cyklisty. Platí, že "habáni" s ambicí každodenního používání skládačky by měli rozhodně upřednostnit kvalitu před atraktivní cenou. 

 

Kdy zvolit elektrokolo?

Elektrokolo je zábavé, rychlé, extrémně pohodlné ale také často dražší než obyčejné jízdní kolo, má větší hmotnost a je nesrovnatelně komplikovanější. Mechanická jízdní kola bývají prakticky bez poruch a pokud se nějaké vyskytnou, je velmi jednoduché je odstranit. Elektrická kola trpí častěji na závady a jejich odstranění není triviální. Pokud jste mladí nebo ve středním věku, nejezdíte do extrémních kopců nebo na dlouhé vzdálenosti, doporučujeme Vám jízdní kolo.